Każdy z nas ma telefon. Dlatego też każdy z nas może stać się ofiarą niebezpiecznego telefonicznego oszusta. Czy jest przepis na ochronę przed nimi?

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego jak wielkim problemem są obecnie połączenia pochodzące z nieznanych nam numerów. Na pewno kiedyś nam przytrafiło się coś takiego, może naszym znajomym, czy kolegom z pracy, jeśli nie to pewnie słyszeliśmy jak o takich wydarzeniach  rozmawiali ludzie stojący na przystanku autobusowym. Obecnie jest to tak powszechny proceder, że nie sposób go pominąć.

Kto może chcieć się z nami skontaktować?

Opcji jest kilka, bowiem naprawdę ciężko powiedzieć kto znajduje się po drugiej stronie słuchawki, jeśli nam na telefonie wyświetla się jedynie ciąg cyfr. Może być to praktycznie każdy. Od osoby o dobrych zamiarach po kogoś, kto chce nas w bezczelny sposób wykorzystać. Nas i naszą naiwność. Bowiem z jednej strony może to dzwonić nikt inny jak jakiś członek naszej rodziny, który po prostu zmienił swój numer telefonu. My o tym nie wiedzieliśmy i teraz dziwimy się kto może do nas dzwonić. Może to być równie dobrze jakiś nasz stary znajomy lub znajoma, na przykład z czasów szkolnych lub z czasów studiów.

Jest też inne proste wyjaśnienie, które wskazuje, że może być to jakiś domownik, który mieszka z nami, ale po prostu rozładował mu się telefon i dzwoni on do nas z komórki kogoś innego, żeby nas o tym poinformować. Inna opcja jest też taka, że ktoś z naszej rodziny albo znajomych znalazł się w jakimś niebezpieczeństwie, albo znalazł się w szpitalu i ktoś chce się z nami w tej sprawie skontaktować. Jeszcze inne wyjście to takie, że dzwonić do nas może jakiś oszust, który chce nas oszukać, jednak może być to też jakiś automat, który wylosował nasz numer, pracownik banku z nową ofertą, ktoś od naszego operatora, albo jakiś ankieter lub telemarketer.

Oszustwa telefoniczne

Co może nam grozić?

Warto zwracać uwagę na to, kto do nas się dobija przez telefon. Bowiem z jednej strony może być to ktoś całkowicie bezpieczny, wtedy nie będziemy mieli problemu. Jednak z drugiej strony także przez telefon czeka na nas niebezpieczeństwo. Czasem wystarczy jeden fałszywy telefon, aby stracić majątek życia, narobić wiele kłopotów czy nawet zostać ofiarą wyłudzenia naszych danych osobowych. Zatem nie dajmy się nabrać i sprawdzajmy obce numery w wyszukiwarce.

Jak uchronić się przed telefonicznymi oszustami?

Nasz numer może zostać wybrany w jakimś losowaniu, być może figuruje on w jakimś zestawieniu, wielkiej bazie numerów do której dostęp ma naprawdę wiele osób. My możemy nawet nie mieć świadomości, że coś takiego w ogóle istnieje. Kiedyś jednak możemy się o tym przekonać. Jednak w średnio przyjemnych okolicznościach. Mianowicie wtedy, kiedy zadzwoni do nas jakiś oszust, który zdobył do nas numer. Jednak może się to wtedy dla nas bardzo niekorzystnie skończyć. Zatem warto poznać, a co najważniejsze zapamiętać podstawowe reguły dotyczące tego jak postępować w takich przypadkach.

Jednym z rozwiązań jest zablokowanie numery, którego nie znamy i podejrzewamy, że jest on jednym z tych niebezpiecznych numerów. Można także zablokować w naszym telefonie funkcję roamingu oraz połączeń, które docierają do nas zza granicy. Takie rozwiązanie może bardzo nam pomóc, ponieważ najwięcej fałszywych i okradających nas połączeń, które do nas wydzwaniają pochodzi właśnie z obcych krajów. Dzięki temu, nie tylko nigdy nie odbierzemy już zagranicznego telefonu, mało tego my także nie damy rady wykonać takiego połączenia. Na naszych urządzeniach mobilnych możemy również zainstalować specjalne aplikacje, które pozwolą nam zarządzać wychodzącymi i przychodzącymi połączeniami

Socialmedia

Warte uwagi

Praca na telefonie

W obecnych czasach nie  można narzekać na brak ofert pracy. Dobra koniunktura gospodarcza naszego kraju sprawia, że coraz więcej firm poszukuje pracowników. Nawet tych, którzy nie...